Na treningu o kreiranju održivih i rodno odgovornih lokalnih politika u organizaciji Užičkog centra za ljudska prava i demokratiju održan na Tari od 22. do 24. septembra učestvovala je Ana Aćimov iz Bečejskog udruženja mladih.
Seminar je okupio predstavnike i predstavnice lokalnih samouprava, civilnog društva i medija iz 10 opština i gradova Srbije. Na treningu, između ostalog, otvorena su sledeća pitanja:
- Da li žene i muškarci imaju jednak pristup resursima, da li imaju jednake koristi od njihove upotrebe i da li jednako učestvuju u odlučivanju? Koliko se kod planiranja budžeta lokalnih samouprava vodi računa o potrebama različitih grupa u društvu. Кakva su iskustva građana i građanki i organizacija civilnog društva kad je u pitanju rodno odgovorno budžetiranje?
Tek kada jedinice lokalne samouprave, prilikom kreiranja budžeta, budu vodile računa o potrebama različitih grupa u društvu stvoriće se uslovi za brži razvoj društva i kvalitetniji život svih građana i građanki, jedan je od zaključaka seminara.
–Moja iskustva, iskustva moje organizacije , ali i iskustva drugih organizacija sa kojima sarađujemo jeste da se ono na lokalnom nivou u Srbiji ne primenjuje. Civilne organizacije treba da insistiraju na primeni rodno odgovornog budžetiranja, da se same pre svega edukuju o njemu, a donosioci odluka i lokalne samouprave treba da jačaju svoje kapacitete, ali da preuzmu odgovornost u njegovoj implementaciji i ostvarivanju ciljeva koji su na kraju krajeva i u programskom budžetu postavljeni, objašnjava Ana Aćimov, iz Bečejskog udruženja mladih.
Na lokalnom nivou je prisutno nerazumevanje ovog procesa i nedostatak kapaciteta za sprovođenje rodno odgovornih politika.
Bez dobre analize, nema ni dobrih planova. Ako imamo dobru analizu, onda na osnovu te analize i na osnovu učešća građana u toj analizi mi šaljemo poruke zajednici na dvojak način. Prvi način jeste kroz budžet i aktivnosti koje se na lokalnom nivou sprovode. Svake se godine mora raditi analiza i pitati građani šta je to njima potrebno.