Predstavnik BUM-a, Nemanja Jović, prisustvovao je inicijalnom sastanku partnera održanom od 13. do 15. novembra 2023. na Divčibarama, koji je okupio predstavnike/ce 14 organizacija civilnog društva i istraživačkih medija, sastanak je održan kao početak realizacije programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“, koji se realizuje uz podršku Kraljevine Švedske, i usmeren je na jačanje civilnog društva i medija, bolju informisanost građana i demokratski napredak Srbije.
Tokom tri dana partneri su imali prilike da se upoznaju međusobno, razmene svoja iskustva u oblastima u kojima deluju i predstave svoje projekte koje će realizovati u okviru Programa. Pored toga, održane su sesije koje su imale cilj da partnere dublje upoznaju sa finansijskim, administrativnim, ali i programskim aspektima upravljanja projektima.
Miloš Antić, savetnik za organizacioni razvoj u civilnom sektoru, održao je sesije o ciljnim grupama i korisnika, očekivanih rezultata, kao i razradi kvalitativnih i kvantitativnih indikatora u projektnom izveštavanju. Predstavnici su imali priliku da, uz pomoć predavača, ali i drugih učesnika, dublje razrade ove aspekte svojih projekata, i time ojačaju svoju sposobnost izveštavanja o postignutim rezultatima.
Osim finansijske podrške, BOŠ će ovakvim i sličnim programima jačanja kapaciteta nastojati organizacije civilnog društva i istraživačke medije osnaži i pruži im neophodnu podršku u realizaciji njihovih aktivnosti, a sa ciljem širenja demokratije i rešavanju izazova i problema na koje nailazi društvo.
– Kao predstavnik BUM-a, kojem je odobren projekat u okviru prethodno navedenog treninga, aktivno sam učestvovao u diskusiji o tome na koji način mogu da se bliže definišu indikatori za evaluaciju i merenje postignutog rezultata. Predlog BUM-a se odnosi na temu javnih nabavki i bavi se njihovim istraživanjem na nivou Republike Srbije, gde se putem portala i javnih debata prati način realizovanja javnih nabavki u javnim ustanovama, rekao je Nemanja.
U okviru druge godine programa podržno je ukupno 14 istraživačkih medija i organizacija civilnog društva, kao i njihove projekte:
Istraživački mediji:
- Centar za istraživačko novinarstvo – Fondacija sa projektom Društvene mreže za društveni angažman
- Centar savremene politike sa projektom Reforme na agendi: Izveštavanje o evropskim integracijama Srbije
- Centar za društvene inovacije NIIT – Južne vesti sa projektom Transparentnost u fokusu
- Mreža za istraživanje kriminala i korupcije sa projektom Otvoreno o imovini zvaničnika Srbije
Organizacije civilnog društva:
- Centar. Centar za istraživanje javnih politika sa projektom VI (veštačka inteligencija) ispod zvezda
- Odbor za ljudska prava Niš sa projektom Građanski Alarm 2.0
- Nacionalna koalicija za decentralizaciju sa projektom Gradovi pravde: zagovaranje sa meštanima za meštane
- Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije sa projektom Jačanje vladavine prava – javni tužioci kao čuvari sudnice
- Centar za pravosudna istraživanja sa projektom Put ka Reformi: Analiza predloga izmena u Krivičnom zakoniku i Zakoniku o krivičnom postupku
- Evropski pokret u Srbiji sa projektom Pametna Vojvodina – Pametna Specijalizacija i Unapređenje Regionalnog Razvoja
- InTER sa projektom Participativno upravljanje turističkim atrakcijama u Srbiji
- Bečejsko udruženje mladih sa projektom Javne nabavke u fokusu
- Nezavisno udruženje novinara Srbije sa projektom Bezbedni novinari 2.0
- Koalicija za razvoj solidarne ekonomije sa projektom Perspektiva socijalne ekonomije na lokalnom nivou
Program ,,Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP” Beogradska otvoren škola sprovodi uz podršku Kraljevine Švedske.